Fot. Amerykański plakat wojenny z 1942 r. przedstawiający flagi 26 państw alianckich, które podpisały Deklarację Narodów Zjednoczonych (domena publiczna).

 

Warto zwrócić uwagę, że na plakacie widnieje flaga II RP a nie PRL i nie tzw. III RP

1 stycznia 1942 r. w Waszyngtonie podpisano Deklarację Narodów Zjednoczonych. Dokument dający formalne podstawy działania koalicji antyhitlerowskiej zawarło 26 państw, w tym przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Sowieckiego. Jednym z sygnatariuszy była również Polska.

 

Deklaracja (zwana też waszyngtońską) zobowiązywała kraje alianckie do walki z państwami Osi, z którymi znajdowały się w stanie wojny, oraz do niezawierania z nimi odrębnego rozejmu lub pokoju. Głosiła, że państwa te użyją wszystkich zasobów i sił oraz potencjału gospodarczego i politycznego w walce z hitleryzmem. Deklaracja była pierwszym oficjalnym dokumentem, w którym pojawiło się zaproponowane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina D. Roosevelta określenie „narody zjednoczone”. Była też kolejnym dokumentem po Karcie Atlantyckiej (podpisanej w sierpniu 1941 r.) poprzedzającym utworzenie ONZ.

W imieniu Polski deklarację podpisał ambasador RP w Waszyngtonie Jan Ciechanowski.

Do marca 1945 r., podpisało ją kolejnych 21 państw. 16 października 1945 r. PRL zostało przypisane (na skutek szantażu, wymuszeń i intryg Stalina) bez możliwości głosu nad prowadzonymi pracami nad Rezolucją, bez wpływu na końcową postać Karty Narodów Zjednoczonych, bez możliwości wprowadzania zmian jak i własnych poprawek.

 26 czerwca 1945 r. 50 państw podpisało Kartę Narodów Zjednoczonych. W czasie kilkutygodniowych prac do pierwotnego projektu Karty przedstawiciele niniejszych państw zgłosili 1200 poprawek, z czego przedstawiciele PRL byli wykluczeni z możliwości zgłaszania jakichkolwiek własnych pomysłów i propozycji zmian.

Tym samym najważniejszym dygnitarzom PRL (Bierut, Rzymowski, Żółtowski), pozostała jedynie możliwość podpisania już przyjętej w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych.

 

Oryginalny dokument podpisania Deklaracji Narodów Zjednoczonych 1 stycznia 1942 r., przez 26 pierwotnych członków współżycieli, pośród których było Odrodzone Państwo Polskie w 1918 r., [ dzisiejsza II Rzeczypospolita Polska ], w imieniu którego niniejszą deklarację podpisał ówczesny ambasador Polski w Waszyngtonie -

Jan Ciechanowski.

Tym samym, stalinowsko-bierutowsko- żydowski, korporacyjny, reżimowy, fikcyjny byt państwowy PRL, do tego wrogi  Rdzennemu Polskiemu Narodowi, jak i jego  następczyni III RP,  nie mają z ONZ nic wspólnego.

II Rzeczpospolita Polska - Pierwotnym Członkiem Współzałożycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych

©Państwowe Biuro Projektów Wizualnych 2025

POWRÓT